You are not logged in.

Log in Register

Log in

مهارت شنود در یادگیری زبان یا Listening Skills

 

علاقه به موضوع

مهمترین چیز در تقویت مهارت شنود این است كه موضوع آنچه كه می‌شنوید برایتان جالب و جذاب باشد در غیر این صورت ناخواسته حواستان پرت می‌شود و به چیزهای دیگر توجه می‌كنید و نهایتاً تمرینتان بی اثر خواهد بود و یا چندان مفید نخواهد بود.

 

 تمرکز و توجه هنگام شنود

در هنگام تمرین از صحبت كردن با دیگران و یا كارهای دیگر مثل کاوش در اینترنت، مطالعه كتاب، و غیره بپرهیزید زیرا در این صورت تمرین شما به شكل شنود فعال (Active) نبوده بلکه بصورت غیر فعال  (Passive Listening)بوده است. البته تمرین شنود به صورت شنود منفعل (Passive) بی اثر نخواهد بود ولی نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت. بهتر است از منابعی استفاده كنید كه صدا و متن در تمرین شنود با هم وجود داشته باشد و همراه با شنیدن صدا، متن آن را هم دنبال كنید.


به چه چیزی گوش كنیم؟

به لطف اینترنت و امكانات جدیدی كه به همراه خود آورده میتوانیم با دانلود فایلهای صوتی، mp3، فایلهای تصویری،  دانلود فیلم و فایلهای مالتی مدیا بصورت رایگان یا با پرداخت مبالغ مناسب کمک زیادی به یادگیری زبان کنیم. فیلم و فایلهای صوتی نیز اگر با سطح مهارت شنود ما زیاد اختلاف نداشته باشند می توانند به تقویت شنود ما کمک شایانی کنند. مثلاً میتوانید از فایلها و كانالهای صوتی iTune، فیلم زبان اصلی، شعر و رادیو استفاده كنید. البته شنیدن مکالماتNative Speakers   یا كسانی كه زبان مادریشان زبان مورد نظر ما است در نرم افزارهای یادگیری زبان و وبسایتهای گوناگون نیز مفید است. بهتر است فیلمها یا منابع دیگری که برای تقویت شنود زبان استفاده می کنید همراه با زیرنویس زبان اصلی باشند. برای جستجوی زیرنویس فیلمها کافیست کلمه Subtitle را جستجو نماییم تا وبسایتهای گوناگون که فایلهای زیرنویس فیلم در اختیار می گذارند را بیابید. 

 

زمینه موضوع را در ذهن خود تقویت کنید:

یکی از مهمترین نکات تقویت شنود زبان این است که از ابزارها و روشهای گوناگون برای تقویت زمینه موضوع استفاده کنیم ولی منظور از زمینه چیست؟ زمینه کلیه مطالب و منابع مرتبط به یک متن، بخشی از یک فیلم یا هر منبع دیگر است که در انگلیسی به آن Context می گویند. مثلاً برای آن که شما بتوانید از یک صفحه از یک کتاب درک بهتری داشته باشید و با آن ارتباط برقرار کنید باید صفحات قبلی و بعدی آن را نیز مطالعه نمایید و هر چقد صفحات بیشتری قبل و بعد از آن مطالعه کنید درک شما از آن صفحه کاملتر می شود و با مطالب آن بیشتر ارتباط برقرار می کنید.

تقویت شنود در یادگیری زبان جدید نیز همین ویژگی را دارد. به این معنی که فیلم ها و و منابع صوتی که تهیه یا دانلود می کنیم، هر چقدر دارای زمینه (Context) بزرگتر و روشن تری باشند، ذهن ما را بیشتر بر موضوع متمرکز می کنند و با برقراری ارتباط بیشتر و کاملتر با موضوع می توانیم به فرآیند یادگیری زبان و مخصوصاً شنود (Listening) خود کمک کنیم.

Add comment


Security code
Refresh